Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe, fot. www.freeimages.com
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.
Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań,...
Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań, będą one mogły szybciej trafić w ręce dotychczasowych najemców. Będą oni mieli pierwszeństwo w kupnie takiego lokalu za niewielkie pieniądze lub w jego wynajmie na preferencyjnych warunkach.
Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego...
Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego sezonu grzewczego – wiadomo bowiem, że rachunki za ogrzewanie będą wyższe niż rok temu. Wzrastają opłaty za energię elektryczną, wywóz odpadów oraz czynsze. Jak spółdzielnie mieszkaniowe próbują się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie?
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni...
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.
W odpowiedzi na poselską interpelację, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zadeklarowała przeprowadzenie pogłębionej analizy i wystąpienie do strony samorządowej, tj. organizacji zrzeszających samorząd gminny z prośbą o opinię na temat zasadności wprowadzania do ustawy o gospodarce nieruchomościami samodzielnego punktu wskazującego jako cel publiczny komunalne i społeczne budownictwo mieszkaniowe.
Wiceszefowa resortu zauważyła, że samorząd gminny jako beneficjent takiej regulacji, uprawniającej do wywłaszczania nieruchomości oraz zobowiązującej jednocześnie do wypłaty odszkodowań z tego tytułu na rzecz wywłaszczonych mieszkańców gmin, powinien mieć możliwość wypowiedzenia się wobec postulowanych zmian. Stanowisko beneficjenta proponowanej regulacji, uzgodnione dodatkowo z resortami, do których adresowana była interpelacja, ma pozwolić na ostateczną ocenę zaproponowanych działań legislacyjnych.
Deficyt terenów samorządowych
Resort rozwoju dostrzega problem deficytu terenów samorządowych, które mogłyby być przeznaczane na realizację budownictwa mieszkaniowego. Warto jednak zauważyć, że mechanizmy przypisane inwestycjom celu publicznego są już dostępne dla wybranych form budownictwa mieszkaniowego, a gminy mogą korzystać z przepisów pozwalających na zwiększenie zasobów nieruchomości gminnych, na których samorząd może realizować budownictwo mieszkaniowe.
Przykładem może być artykuł 22 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym nieruchomości stanowiące odpowiednio zasób nieruchomości Skarbu Państwa, województwa lub powiatu, przeznaczone w planach miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe oraz na realizację związanych z tym budownictwem urządzeń infrastruktury technicznej przekazuje się gminie, w drodze darowizny, na jej wniosek, jeżeli przemawia za tym ważny interes gminy i jeżeli cele te nie są lub nie mogą być realizowane odpowiednio przez Skarb Państwa, województwo lub powiat.
W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na ten cel lub wykorzystywania nieruchomości na inny cel, darowizna podlega odwołaniu, chyba że odpowiednio wojewoda, sejmik województwa lub rada powiatu wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy darowizny, w tym na zmianę celu, na który nieruchomość została darowana.
Wiceminister rozwoju wskazała również na instrument w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości, który ma pełnić rolę banku ziemi. Wyjaśniła, że KZN gromadzi i gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, w celu zaopatrzenia ich w niezbędną infrastrukturę techniczną i towarzyszącą, a następnie rozdysponowywania na potrzeby budownictwa społecznego i komunalnego. Z szeregu narzędzi ustawowych, dominującą formą tej aktywności jest wnoszenie przez KZN nieruchomości w formie aportu do spółek celowych i społecznych inicjatyw mieszkaniowych.
Jak zauważyła wiceszefowa MRIT, „inwestycje mieszkaniowe, nawet te tworzące zasób publiczny dla osób potrzebujących wsparcia, mogą być realizowane bez potrzeby podejmowania działań zmierzających do ograniczenia lub pozbawienia praw do gruntów, które generują dodatkowe koszty dla podmiotów publicznych, na rzecz których następuje wywłaszczenie”.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.
Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy...
Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy gniazdowanie to mus czy wybór? Czy kredyt na start to realna pomoc dla młodych ludzi?
Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR....
Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Czy jeśli Trybunał rozpatrzy wątpliwości na korzyść konsumentów, czeka nas fala pozwów?
Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na...
Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.
Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.
Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.
Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program...
Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program pomocowy – „Kredyt na Start”, choć trwają jeszcze prace nad jego ostatecznym kształtem.
Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy...
Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy i chorób układu krążenia, po nowotwory.
Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu...
Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”.
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji...
Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji kredytu #naStart.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.
Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,...
1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przynosi istotne zmiany szczególnie w zakresie działalności deweloperskiej.
Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy...
Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy do płacenia podatku.
Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie...
Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie tego wymogu, czyli wyposażenia inwestycji w schrony, będzie około 30 proc. droższe niż w przypadku standardowego projektu.
Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl...
Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl nie oznacza to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek czy pojemnik.
2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.
2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.