Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe

Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe, fot. www.freeimages.com
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.
Zobacz także
Redakcja news Dawne mieszkania pracownicze – korzystny wynajem lub zakup

Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań,...
Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań, będą one mogły szybciej trafić w ręce dotychczasowych najemców. Będą oni mieli pierwszeństwo w kupnie takiego lokalu za niewielkie pieniądze lub w jego wynajmie na preferencyjnych warunkach.
Redakcja news Sposób na kryzys – spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w OZE

Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego...
Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego sezonu grzewczego – wiadomo bowiem, że rachunki za ogrzewanie będą wyższe niż rok temu. Wzrastają opłaty za energię elektryczną, wywóz odpadów oraz czynsze. Jak spółdzielnie mieszkaniowe próbują się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie?
Redakcja news Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkaniowe

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni...
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.
W odpowiedzi na poselską interpelację, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zadeklarowała przeprowadzenie pogłębionej analizy i wystąpienie do strony samorządowej, tj. organizacji zrzeszających samorząd gminny z prośbą o opinię na temat zasadności wprowadzania do ustawy o gospodarce nieruchomościami samodzielnego punktu wskazującego jako cel publiczny komunalne i społeczne budownictwo mieszkaniowe.
Wiceszefowa resortu zauważyła, że samorząd gminny jako beneficjent takiej regulacji, uprawniającej do wywłaszczania nieruchomości oraz zobowiązującej jednocześnie do wypłaty odszkodowań z tego tytułu na rzecz wywłaszczonych mieszkańców gmin, powinien mieć możliwość wypowiedzenia się wobec postulowanych zmian. Stanowisko beneficjenta proponowanej regulacji, uzgodnione dodatkowo z resortami, do których adresowana była interpelacja, ma pozwolić na ostateczną ocenę zaproponowanych działań legislacyjnych.
Deficyt terenów samorządowych
Resort rozwoju dostrzega problem deficytu terenów samorządowych, które mogłyby być przeznaczane na realizację budownictwa mieszkaniowego. Warto jednak zauważyć, że mechanizmy przypisane inwestycjom celu publicznego są już dostępne dla wybranych form budownictwa mieszkaniowego, a gminy mogą korzystać z przepisów pozwalających na zwiększenie zasobów nieruchomości gminnych, na których samorząd może realizować budownictwo mieszkaniowe.
Przykładem może być artykuł 22 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym nieruchomości stanowiące odpowiednio zasób nieruchomości Skarbu Państwa, województwa lub powiatu, przeznaczone w planach miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe oraz na realizację związanych z tym budownictwem urządzeń infrastruktury technicznej przekazuje się gminie, w drodze darowizny, na jej wniosek, jeżeli przemawia za tym ważny interes gminy i jeżeli cele te nie są lub nie mogą być realizowane odpowiednio przez Skarb Państwa, województwo lub powiat.
Może zainteresuje: Oszczędzanie wody i energii - jak to robią niektóre miasta w Polsce
Darowizna dla gminy i bank ziemi
W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na ten cel lub wykorzystywania nieruchomości na inny cel, darowizna podlega odwołaniu, chyba że odpowiednio wojewoda, sejmik województwa lub rada powiatu wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy darowizny, w tym na zmianę celu, na który nieruchomość została darowana.
Wiceminister rozwoju wskazała również na instrument w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości, który ma pełnić rolę banku ziemi. Wyjaśniła, że KZN gromadzi i gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, w celu zaopatrzenia ich w niezbędną infrastrukturę techniczną i towarzyszącą, a następnie rozdysponowywania na potrzeby budownictwa społecznego i komunalnego. Z szeregu narzędzi ustawowych, dominującą formą tej aktywności jest wnoszenie przez KZN nieruchomości w formie aportu do spółek celowych i społecznych inicjatyw mieszkaniowych.
Jak zauważyła wiceszefowa MRIT, „inwestycje mieszkaniowe, nawet te tworzące zasób publiczny dla osób potrzebujących wsparcia, mogą być realizowane bez potrzeby podejmowania działań zmierzających do ograniczenia lub pozbawienia praw do gruntów, które generują dodatkowe koszty dla podmiotów publicznych, na rzecz których następuje wywłaszczenie”.
Źródło: PAP