Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy

Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych, fot. pixabay
Czy działki rekreacyjno-letniskowe są objęte gminnym systemem gospodarki odpadami? Czy właściciel takiej działki wyrzuca śmieci z działki letniskowej pod lasem, czy ma sobie organizować wywóz śmieci jak chce? Czy właściciele takich działek muszą płacić na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? – pyta Czytelnik.
Zobacz także
nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Anna Ruszczak news W 2024 roku płaca minimalna może przekroczyć 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna pierwszy raz wzrosła w styczniu. Druga podwyżka czeka firmy w lipcu. Zgodnie z obowiązującym prawem, kolejna powinna mieć miejsce na początku 2024 roku.
W 2023 roku płaca minimalna pierwszy raz wzrosła w styczniu. Druga podwyżka czeka firmy w lipcu. Zgodnie z obowiązującym prawem, kolejna powinna mieć miejsce na początku 2024 roku.
Anna Ruszczak news Długotrwałe głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej

Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
Obowiązek uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mają zasadniczo ci właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Obowiązek ten może też dotyczyć właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, jeśli tak uchwali rada gminy, obejmując ich systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Decydujące znaczenie ma w tej sprawie uchwała rady danej gminy (zob. w tej sprawie na art. 6, art. 6i, 6c i 6j ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Jednak po zmianie cyt. ustawy działki rekreacyjno-letniskowe objęte zostały gminnym systemem gospodarki odpadami.
Według art. 6 ust. 1 cyt. ustawy: „Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez:
- gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub
- gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2 – przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi”.
Powstaje pytanie, czy właściciel nieruchomości „niezamieszkałej” może przystąpić fakultatywnie do systemu gminnego.
Teoretycznie tak, ponieważ według art. 6c ust. 2c ustawy „przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, z wyłączeniem właściciela nieruchomości, o której mowa w art. 6j ust. 3b, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest dobrowolne i następuje na podstawie zgody właściciela nieruchomości wyrażonej w formie pisemnej”.
W tym miejscu zwróćmy jednak uwagę na wyjątek określony w nowym przepisie art. 6j ust. 3b ustawy, który brzmi: „W przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wyższą niż 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzanego na 1 osobę ogółem – za rok od nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe”.
Cytowany przepis wprowadzono ustawą nowelizującą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, której przepisy nowe art. 6j wraz z uzasadnieniem cytuję niżej.
Art. 6j. ust. 3–3b nowe przepisy wprowadzone ustawą nowelizującą:
3. W przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników lub worków, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6k ust. 1 pkt 2.
3a. W przypadku nieruchomości, o której mowa w ust. 3, na której są świadczone usługi hotelarskie w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (DzU z 2019 r. poz. 238), dopuszcza się, aby opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowiła iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6k ust. 1 pkt 1.
3b. W przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wyższą niż 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzanego na 1 osobę ogółem – za rok od nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Ustawodawca, nowelizując ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadził roczną, ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości rekreacyjno-letniskowych wykorzystywanych sezonowo, która z zasady płatna jest raz w roku ryczałtem. Nie zależy ona od rzeczywistej ilości odpadów gromadzonych na danej nieruchomości, ponieważ jest ustalana w stosunku do średniej ilości odpadów powstających na takich nieruchomościach, jednak warunkiem jej ponoszenia jest wykorzystywanie nieruchomości jedynie przez część roku.
Co wynika z uzasadnienia do ustawy nowelizującej?
Zmiany u ustawie nowelizującej z dnia 19 lipca 2019 r. „stanowią uwzględnienie uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych (…) zmiany stanowią konsekwencję wcześniej wprowadzonych zmian”.„Z kolei w art. 6j ust. 3b zaproponowano wprowadzenie zmiany polegającej na określeniu przez radę gminy w uchwale maksymalnej stawki opłaty ryczałtowej dla domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nie wyższej niż wartość 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Zmiana wynika z licznych postulatów wskazujących na nierównomierne obciążenie właścicieli ww. nieruchomości”.
„Bycie właścicielem nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe połączone z jej nawet krótkotrwałym wykorzystaniem w ciągu roku na tego rodzaju są warunkami wystarczającymi powstania obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” – por. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 786/19).
Wniosek: Właściciel takiej nieruchomości, w tym przeznaczonej na cele letniskowe, nie może przystąpić fakultatywnie do systemu odbioru odpadów, ponieważ z zasady powinien być nim objęty – z mocy prawa, co w konsekwencji oznacza, że dana gmina powinna zorganizować system odbioru odpadów także od takich nieruchomości, co wiąże się z obowiązkiem wnoszenia opłat ustalonych przez radę gminy.
„Art. 6j ust. 3b UCPG wymaga, aby rada gminy, uchwalając ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, kierowała się średnią ilością odpadów powstających na takich nieruchomościach w danej gminie. Ilość tę wyraża się w liczbie pojemników o określonej pojemności. Dla legalności podjętej uchwały konieczne jest więc wykazanie, że przyjęta w uchwale ilość pojemników znajduje swoje uzasadnienie w obiektywnych, weryfikowalnych danych” – por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 grudnia 2019 r. (sygn. akt III SA/Wa 2082/19).